PRO DOBROVOLNÍKY
Rád bys s námi vyjel na výjezd a nevíš, co to obnáší? Než se nám ozveš na email (už se těšíme na tvoji zprávu), pozorně si přečti tuto stránku, abys věděl, co tě čeká.
JAK TO PROBÍHÁ?
Každý měsíc zakoupíme potřebné léky, materiály, testovací sady a vyrážíme do okresu Nebbi. Organizačně se na místě rozdělí stanice pro registraci, prevenci a vlastní lékařské konzultace. O každém ošetřeném pacientovi si vedeme záznam a při odchodu od nás dostává také lékařskou zprávu. V průběhu výjezdu se zároveň snažíme edukovat dospělé.
KDE POMÁHÁME?
_JPG.jpg)
Výjezdy se konají v okrese Nebbi, kam vyjíždíme s projektem Medical Outreach z hlavního města Kampaly. Okres Nebbi se nachází na severozápadě země a vybrali jsme si ho, protože v něm žije více než 350 000 obyvatel, na které připadají pouhé 2 nemocnice.
Cesta z Kampaly trvá něco okolo 8 hodin, proto standardně vyjíždíme o den dříve, a jeden den tak máme jen na cestu tam (a také zpět). Výjezd tedy probíhá takto:
1. den (středa) : cesta do Nebbi, odjezd v ranních hodinách
2. den (čtvrtek) : výjezd do jedné z vesnic, po celý den (někdy do noci)
3. den (pátek) : výjezd do další z vesnic, po celý den (někdy do noci)
4. den (sobota): výjezd do další z vesnic, po celý den (někdy do noci)
5. den (neděle): návrat do Kampaly ve večerních hodinách

rozloha: 1 953 km²
počet obyvatel: 350.000
počet nemocnic: 2
NEBBI
(mapa Ugandy, šipka ukazuje polohu Nebbi)
DOBROVOLNÍCI Z ČR
Na každý z výjezdů nabízíme místo pro jednoho (výjimečně dva) dobrovolníky z ČR. Podmínkou pro výjezd nových dobrovolníků je přítomnost naší ředitelky na výjezdu, aby mohla se vším pomoct a nebyl to pro nové dobrovolníky takový šok. V současnosti přijímáme pouze lékaře/ky a studenty/ky medicíny v 5.-6. ročníku.
Během výjezdu dobrovolník provádí úkony lékaře (tzv. medical officer). Jde o ošetření poranění (sečné rány, chronické hnisající rány, drobné povrchové ulcerace) a dermatitid. Nejčastěji jde ale o odběr anamnézy, fyzikální vyšetření a následnou preskripci medikace. Mezi nejčastější onemocnění patří: malárie, břišní tyfus a jiná průjmová onemocnění, žaludeční vředy, infekce močového a dýchacího ústrojí, bolesti hlavy a zad, pohlavně přenosná onemocnění (včetně HIV/AIDS).
Po výjezdu se přesouváme na společné ubytování, kde je každé ráno společná snídaně a večer poté společná večeře. Taktéž je vždy zajištěn pro dobrovolníky oběd, a to přímo na výjezdu v dané vesnici. Dobrovolník má jedinečnou příležitost nejen získat zkušenosti z oboru, ale také navázat nová přátelství a poznat novou kulturu.
_JPG.jpg)
NÁKLADY
Náklady spojené s výjezdem (letenky, očkování, vízum) si hradí dobrovolník sám. EMOTER zajišťuje pouze ubytování a stravu na dobu výjezdu (5 dní) a také cestu do Nebbi a zpět do Kampaly. Na kolik to dobrovolníka vyjde?
-
letenka (cca 12 000 Kč)
-
vízum (1000 Kč)
-
očkování (2-8000 Kč, viz níže)
-
strava (srovnatelně s ČR či levněji)
-
doprava (po Kampale např. 25 Kč za svezení 5 km na boda)
-
ubytování (mimo výjezd, přes nás cca 3500 Kč na měsíc s plnou penzí, přes Booking individuální)
-
modrý lékařský stejnokroj s logem 2 ks (1000 Kč)
VÝJEZDY 2023
Zde uvádíme termíny výjezdů pro rok 2023 a jejich případnou obsazenost. Vyhrazujme si právo změnit termín výjezdu (nejpozději však měsíc před vaším odjezdem), a to z důvodu sestavení týmu lékařů.
-
leden: 26.-28. 1. 2023 (výjezd proběhl), VŘ proběhlo
-
únor: 23.-25. 2. 2023 (výjezd proběhl), VŘ proběhlo
-
březen, duben: 30. 3.-1. 4. 2023 (výjezd proběhl), VŘ proběhlo
-
květen: 4.-6. 5. 2023 (výjezd proběhl), VŘ proběhlo
-
červen: 8.-10. 6. 2023 (volno), VŘ v březnu 2023
-
červenec: 6.-8. 7. 2023 (volno), VŘ v dubnu 2023
-
srpen: 3.-5. 8. 2023 (volno), VŘ v květnu 2023
-
srpen, září: 31. 8.-2. 9. 2023 (volno), VŘ v květnu/červnu 2023
-
září: 28.-30. 9. 2023 (volno), VŘ v červnu/červenci 2023
-
listopad: 2.-4. 11. 2023 (volno), VŘ v srpnu 2023
-
prosinec: 7.-9. 12. 2023 (volno), VŘ v září 2023
Vzhledem k omezenému počtu míst pořádáme vždy 3 měsíce před výjezdem VŘ = "výběrové řízení" (schválně uvádíme do uvozovek, protože jde o neformální call, kde se pobavíme o možnostech a zkusíme najít řešení, co bude vyhovovat všem - přeci jen jsme dobrovolníci). To znamená, že např. pro výjezd konaný v dubnu by se VŘ konalo během ledna.
OČKOVÁNÍ, VÍZA
Co se víza týče, doporučujeme s dostatečným předstihem (min. 3 týdny před odjezdem) zažádat o turistické vízum (cena 50 USD, možné žádat až na dobu 90 dní) na této adrese: https://visas.immigration.go.ug/ Žádost je standardně vyřízena do 3-7 dní. Je potřeba mít platný pas. Také doporučujeme před odjezdem projít aktuální podmínky MZV ČR v souvislosti s pandemií COVID-19.
Vstup do země je možný letecky přes mezinárodní letiště v Entebbe (cca 40 km od hlavního města Kampaly) a na silničních hraničních přechodech z Keni, Tanzanie nebo Rwandy. Lodní přeprava se vzhledem k technickému stavu plavidel na Viktoriině jezeře a častým tragickým nehodám důrazně nedoporučuje.
Co se očkování týče, povinné je očkování proti žluté zimnici (cca 1400 Kč). Budou ho po vás vyžadovat už při vyplňování elektronické žádosti o vízum. Dále doporučujeme (na základě konzultace se společností Avenier):
-
očkování proti břišnímu tyfu (1350 Kč)
-
očkování proti hepatitidě A a hepatitidě B (většina zdravotníků již očkovaná)
-
očkování proti covid-19 (většina zdravotníků již očkovaná)
Dobrovolníkům, kteří cestují na delší dobu, se doporučuje také profylaktická antimalarická léčba. Antimalarika vám může předepsat cestovní lékař nebo infektolog. Mimo to také cestovní lékaři doporučují následující očkování, jejich aplikace je však pouze na vašem uvážení (doporučujeme také zkontrolovat příspěvky vaší zdravotní pojišťovny):
-
cholera (4500 Kč)
-
meningokokové nákazy (5000 Kč)
-
pneumokokové nákazy (1800 Kč)
-
vzteklina (4000 Kč)