top of page

NÁŠ PŘÍBĚH

119730884_640766356824193_47661083798370

MUDr. Lenka Karahutová
Founder & CEO

Z medičky ředitelkou neziskovky v Ugandě

 

Mnoho lidí touží po tom, že vycestuje jako dobrovolník a změní tím životy, minimálně alespoň ten svůj. O to více, pokud jste medik v 5. ročníku a máte pocit, že celé to vaše úsilí vůbec nemá smysl. A tak jsem ve snaze uprchnout před svou studijní krizí vyjela do Ugandy.

 

Na místo, kde mi sice strašně chyběla horká sprcha, ale ani zdaleka to tam nebyl ten největší problém. Najednou jsem běžně viděla lidi, kterým se nedostane pomoci, protože si léčbu nemohou dovolit, či dokonce jen cesta do nemocnice je příliš drahá. Jednou mladá  pacientka potřebovala odoperovat  pokročilý nález na vaječníku, a tak jsme obvolávali lékaře a snažili se získat co nejnižší cenu. Bohužel ani s vypůjčenými penězi neměla dost. V Ugandě se totiž běžně vyjednává i cena za vlastní zdraví a většinou si to i tak může dovolit málokdo. A čím dál od města, tím je zdravotní péče hůř dostupná.

Proto jsem díky finanční podpoře rodiny a známých nakoupila léky a vitamíny, jídlo, hygienické a školní potřeby.

S pomocí místních jsme se tak během jednoho výjezdu dokázali postarat o jednu vesnici a stovky lidí v ní.

"Zdravotní péče je základním lidským právem." 

Já věřím, že nejsem jediná, kdo si myslí, že zdravotní péče je základním lidským právem, bez ohledu na to, kde jste se narodili nebo kolik vyděláváte. Proto vznikl EMOTER. Pro ty, kteří věří v totéž a hlavně pro ty, kterým se tohoto práva nedostává. Abychom každým výjezdem a každým pacientem alespoň trochu zmenšili tu "neférovost". Ty jejich vděčné tváře mě přesvědčily, že to má smysl a že medicína je přece jen moje láska, a to hlavně  ta "uprostřed džungle".

bottom of page